116
254956

Alfred Wahlberg

(Sverige, 1834-1906)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
3 800 SEK
Alfred Wahlberg
(Sverige, 1834-1906)

Skogslandskap med grind

Signerad A.W. Duk uppklistrad på papp-pannå 26 x 34 cm.

A tergo daterad till ca 1870 enligt påskrift av Berthold Wirulf (huvudredaktör för "Lexikon för konst I-III", 1958).

Alfred Wahlberg är, tillsammans med Oscar Törnå, en föregångare inom det fransk-influerade friluftsmåleri vilket utvecklades under 1870-talet. Utifrån dateringen a tergo kan det röra sig om en av de tidigast kända friluftsstudier som Wahlberg utför "en plein air", möjligen från Fontainebleau utanför Paris.

Formgivare