118
259050

August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
62 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

"Grönska vid en gärdesgård"

Akvarell och gouache 31 x 42 cm.

Proveniens

I konstnärens ägo till sin död.
Konstnärens sterbhusauktion, Konstnärshuset, Stockholm, 8-9 april 1902, kat nr 286.

Förteckning över professor August Malmströms efterlemnade arbeten hvilka å offentlig auktion försäljas i Konstnärshuset, Smålandsgatan 7, Stockholm, 8 och 9 april 1902, upptagen sid 26, kat nr 286.

Bukowskis vill framföra sitt tack till fil dr Tomas Björk för hans värdefulla hjälp vid katalogiseringen av detta arbete.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

57. Berndt Friberg, vaser, 4 st, stengods, Gustavsbergs studio 1958-63.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK