1189
275238

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 233,5 x 142 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Polykroma figurscener med historien om Josef och hans bröder samt kartusch med inskription. Bred blekgul huvudbård med elefanter, rovdjur och medaljonger med porträtt.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något smutsig, smärre fläckar, obetydlig lagning, möjligen ställvis något påmålad. Sidorna med smärre trampveck och skador.