1203
261090

MATTA, antik Turkmen. 356 x 217,5 (plus slätväv 9,5 cm på en kortsida och 2,5 på den andra).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris

Ljust brunröd botten med sex rader av polykroma djurgüls och underornament. Smal ljust brunröd huvudbård med växtdekor.

Jämnt slitage, smutsig, fläckar, smärre hål. Långsidorna med trampveck och skador.

Proveniens

Inköpt i Ryssland på 1900-talets början av den estniska familjen Steinbeck, Wesenberg (nuvarande Rakvere).