1287
253704

BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
94 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rektangulär bricka med polykrom dekor av fåglar i blommande trädgård. Mått 64x44 cm. Höjd med bord 75 cm.

Sprickor, emaljbortfall samt retuscher. Bordet i rokokostil, troligen 1800-tal.

Proveniens

The Mellin family.