1474
267540

URNOR med LOCK ett par, kompaniporslin. Qianlong (1736-1795)

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Balusterformade med pistolhänklar, efter Mariebergs modell, dekor i blått, rött och guld. Marmorerad sockel. En sida med medaljong med initialer ”EL”, den andra med medaljong med devis ”Helgad åt Wänskapen”. Höjd 42 cm.

Förgyllningen med slitage samt spricka

Proveniens

Commissioned by Captain Elias Lind in Canton. Thence by descent to Margareta Lovisa Charlotta Blix, married Leijonanchar (1822-1903).