164
268960

Nils Möllerberg

(Sverige, 1892-1954)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
31 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Nils Möllerberg
(Sverige, 1892-1954)

"Kvinna med draperi"

Signerad N. Möllerberg. Utförd cirka 1920-21. Trä (pockenholts). Höjd 74,5 cm.

Proveniens

Tidigare i direktör Gösta Rydbecks samling, Ludvika.

Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, omnämnd sid 43-44, avbildad helsidor, motsida 33 och sid 34 samt upptagen i verkförteckningen sid 205 som nr 34. Jfr även förarbete i gips omnämnd sid 43-44 samt avbildad helsida sid 32.