182
256592

Hiram Powers

(USA, 1805-1873)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
490 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71
Hiram Powers
(USA, 1805-1873)

"Proserpine"

Signerad/inskriberad Hiram Powers. Marmor. Höjd 56 cm. Marmorpiedestal, höjd 107,5 cm medföljer.

Smärre nagg.

Enligt den antika mytologin blev Proserpina (Persephone) bortförd av underjordens härskare Pluto när hon var ute och plockade blommor. Han hade förälskat sig i henne och förde henne till Hades där han gjorde henne till sin drottning. Proserpinas mor, Ceres, som var sädens och grödornas gudinna, blev utom sig av sorg varpå allt slutade växa och det blev hungersnöd i världen. Till sist beordrade gudarnas konung Jupiter att hon skulle återföras men Pluto fick ha henne hos sig lika många månader om året som kärnor hon ätit av ett granatäpple i underjorden. Så i fyra månader om året stannade hon hos Pluto, de fyra månader då Ceres sörjde varje år och förorsakade vintern och till våren återfördes hon till jorden.

Proserpina var en av skulptören Hiram Powers populäraste motiv och genomgick flera utföranden av konstnären. Denna variant är ett fint exempel från den andra versionen som Powers utförde där han har låtit bystens bas avslutas med en krans av akantuslöv.