Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
188
247300

Peder Severin Krøyer

(Danmark, 1851-1909)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Peder Severin Krøyer
(Danmark, 1851-1909)

Vid havet

Monogram signerad S.K. och daterad Carolle 10 Sept -79. Papp-pannå, 21,5 x 26,5. A tergo stämpelsignerad "P.S. Kröyer Solgt ved auktionen i hans Db december 1910 som executor testamenti L. ..."

425 Kunsthallen 154