191
260369

Frits Thaulow

(Norge, 1847-1906)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 400 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
Frits Thaulow
(Norge, 1847-1906)

"Clair de lune" eller "Måneskinn"

Signerad Fritz Thaulow. Motiv från Montreuil-sur-Mer. Utförd ca 1894. Duk 66 x 77.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, auktion mars 1954, kat.nr 211, plansch VI.

Konstnären kom till Montreuil-sur-Mer i det franska länet «Pas-de-Calais» i september 1892 och stannade där ett par månader. Efter en vinter och vår i Paris kom han dit på nytt i juni 1893 och blev kvar fram till mars 1894. Hans tre specialiteter som målare av franska motiv var flodbilder, vinterbilder och stämningsfulla afton- och nattbilder. För de sistnämnda finns det koloristiska förebilder i till exempel Whistlers konst och för stämningen, hos hans lite äldre franska kollega Jean-Charles Cazin (1841-1901).

I Montreuil-sur-Mer finns det utsikter från bymuren till ett varierat landskap, och «Måneskinn» verkar bygga på intryck från förstaden «Madelaine-sous-Montreuil», som egentligen är en egen kommun vid gränsen till byn omkring älven La Canche, där konstnären har varit många gånger för att fånga flodens rörelse på duken. Motivet är delvis komponerat, men husens och landskapets karaktär kan man se på fotografier från tiden.

Han fann motivet redan 1893, då en liten variant av denna komposition är daterat detta år, och det är upprepat i större format minst tre gånger 1894 och en gång 1899. En av varianterna av replikerna är omnämnd i boken/utställningskatalogen «Frits Thaulow. En internasjonal maler», Lillehammer Kunstmuseum 2006 (s. 64-65). En pastell med motivet ska också finnas enligt en tidigare ägare av en av oljemålningarna.

Grunden till att konstnären upprepade en del av sina motiv, var behovet av att vara representerad inte bara på Salongen i Paris, där ett av verken kan ha varit med 1894, men också på andra franska och internationella utställningar. Det är inte alltid så lätt att skilja exemplaren från varandra och fördela de på de utställningar det är tal om.

Den aktuella bilden är omnämnd i boken från 2006, där det visas på ett gammalt svartvitt fotografi från Fritzes Kungliga Hovbokhandel (och konsthandel), Stockholm, signerad utan årtal nere till höger. På baksidan av fotografiet anges titeln «Byn i kvällsljus», med ram 84 x 104 cm.

Vidar Poulsson (Mag.art.).

Formgivare

Representerad på museer i Norge, Sverige, Danmark, Tyskland, Frankrike och USA.