Prenumerera på vårt nyhetsbrev

234
267533
Alexander Roslin
(1718-1793)
Alexander roslin, "grevinnan de bavière-grosberg".

"Grevinnan de Bavière-Grosberg"

Signerad Pd par Alex. Roslin och daterad 1780. Duk uppklistrad på pannå, oval 80,5 x 64,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Utropspris:

1 400 000 - 1 500 000 SEK

147 368 - 157 895 EUR

Klubbat pris:
1 000 000 SEK
Proveniens

Tidigare i fransk privatsamling

Palais Galliéra, Paris, "Objets d´art … des époques Regence, Louis XV, Louis XVI" …, okt 1968, kat nr 16.
Wildenstein & Company, New York, "The Winds of Revolution", 14 nov 1989 – 19 jan 1990.

Joseph Baillio, "The Winds of Revolution", omnämnd på sid 9, avbildad på s 29.

Övrigt

Fram till 1968 fanns denna midjebild av grevinnan de Bavière-Grosberg i en privat fransk samling tillsammans med en pendang föreställande maken, militärofficeren Comte de Bavière-Grosberg, som var far till markisen av Larochebousseau. Makens porträtt, av samma form och storlek som hustruns, är signerat och daterat 1783. Det var inte ovanligt att det dröjde några år mellan tillkomsten av de båda porträtten i ett par, såsom i detta fall. Just omkring år 1780 tycks Roslin ha varit något mindre produktiv än åren närmast före och efter.

I denna målning visar Alexander Roslin inte bara sin erkända skicklighet som porträttör och stoffmålare utan också en särskild talang för bildkomposition. Grevinnan är placerad något till vänster om bildens mitt och håller kroppen aningens vriden åt vänster. På så sätt förskjuts tyngdpunkten i målningen åt samma håll, vilket också förstärks av den vänstra bildhalvans mörkare fond. I det tomrum som bildas strax ovanför grevinnans vänstra skuldra och vid sidan om hennes ansikte låter konstnären en dold ljuskälla sprida ett skimmer som tycks emanera från grevinnan själv. Resultatet blir en illusion av tredimensionalitet; den avporträtterade tycks röra sig framåt mot betraktaren, som ville hon stiga ut ur målningen. Koloriten är stark och mustig med djärva färgmöten mellan grevinnans violetta klänning, kraftigt rödsminkade kinder och perukens och dekolletagets rosa blomsterprydnader. Roslins mästerliga förmåga att avbilda textila och organiska material på ett nästan fysiskt förnimbart sätt märks här särskilt i håruppsättningens strutsplymer och det lilla blomsterarrangemanget på vänstra skuldran.
Bland Roslins modeller fanns ämbetsmän, konstnärsvänner och kungligheter. Han var porträttören på modet och hans framgång var stor i Frankrike där han tilldelades en statlig pension samt konstnärsbostad i Louvren.
Runt år 1780 stod han på höjdpunkten av sin karriär och dignitärerna stod i kö för att få sina porträtt utförda av denna skickliga konstnär som med sådan lätthet gav liv åt sina modeller.
I Sverige avbildade han den kungliga familjens medlemmar i flertalet porträtt och tilldelades Vasaorden 1773, varpå han ändrade sin signatur från Roslin le Suédois till Chevalier Roslin. I Sankt Petersburg avporträtterade han bland andra kejsarinnan Katarina II, han besökte Warszawa och Wien för att sedan återvända till Paris.
Alexander Roslin avled i sitt hem på Louvren sommaren 1793.
Han var en av sin tids skickligaste karaktärsskildrare som med skärpa och utsökt finess avbildade tidens inflytelserika personer runt om i Europa.

Kontakta specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0) 739 400 801