248
267597

Joseph Magnus Stäck

(Sverige, 1812-1868)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Joseph Magnus Stäck
(Sverige, 1812-1868)

Skogslandskap med vedplockerska

Signerad J. Stäck och daterad 1857. Påskrift a tergo "Säfstaholm". Duk 87 x 72,5 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Såld av konstnären 1857 till Konstföreningen i Stockholm för 300 Rdr:
utlottad samma år till Kyrkoherde J. C. Haag (1797-1867), Linköping
Bankir Carl Gustaf Cervin (1815-1899);
hans auktion, Bukowskis, Stockholm, 26 februari 1876, nr.
Stadsfiskal N. O. Valentin, Stockholm

Stockholm, Konstföreningen, Prins Gustafs palats (Arvsfurstens palats), december 1857, nr. 46

Förteckning öfver de Konstarbeten som bortlottades i Konstföreningen den 22 December 1857, 1857, nr. 46 ´Skogspartie. Tafla i olja af Hr. Stäck. Tillhör kyrkoherden J. C. Haag´
G. Serner, Joseph Magnus Stäck 1812-1868, 1934, ss. 87-88, avb.. nr. 39, 123, 153, nr. 375

Stäck var under senare delen av sitt liv en av Sveriges mest populära konstnärer (Svenskt konstnärslexikon, vol V, 1967, sid 306). Stäck tillhörde den intima kretsen kring Karl XV, vars konst starkt påverkats av Stäcks. Stäck anses vara den som införde landskap med sträva gran- och talldungar i svensk konst, en motivkrets vilket först på 1860-talet kom att bli ett vanligt motiv bland dåtidens svenska konstnärer. Stäcks landskapssyn var av det mer intimare slaget. På detta vis skiljer sig hans måleri från sin samtids, vars naturuppfattning fortfarande var präglad av romantiken, tex Marcus Larsson.
STäck erkände Larssons stora begåvning, men var kritisk mot hans förvrängda uppfattning av naturen. I sina egna verk undvek Stäck all dramatisk effekt.
Målningens monumentala komposition och stilistiska utförnade jkan jämföras med Stäcks målning "Landskap från Dalarna" från 1853 (Nationalmuseum). Inskriptionen på målningens baksida "Säfstaholm", refererar möjligtvis till platsen , varifrån motivet hämtats.

Formgivare