254
269015

Johan Fredrik Höckert

(Sverige, 1826-1866)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Johan Fredrik Höckert
(Sverige, 1826-1866)

"En scen från Lappmarken"

Monogramsignerad JHt och daterad -54. Troligen utförd i Paris. Papp-pannå 24,5 x 34 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 380, 8-11 nov 1967, kat nr 46, avbildad pl 6.

En mindre version av den större konstnären utförde 1856.