256
259048

Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

Vue i trakten af Bie

Signerad G. W. och en palm samt daterad -70. Papp-pannå 29 x 48 cm.

Proveniens

Såld av konstnären till Konstföreningen i Stockholm, där vunnen i lotteri 1871 av H. Tillander; i arv till Gina Tillander.
Professor John Wennerholm, Stockholm (från åtminstonde 1934).

Stockholm, Konstföreningen, 1871, nr 10.

G. Lindgren, Landskapsmålaren G.W. Palm 1810, 1934, ss. 316-17, nr 418.
Manuskript; Palms anteckningar 1885 (Nationalmusei arkiv).

Enligt Palms anteckning påbörjades tavlan 6 november 1870 (undermålad 1 september) och avslutades den 18:e samma månad (Lindgren, op.cit., refererande till Palms anteckningar i Nationalmuseum). Enligt ett brev ifrån Palm till konstnären Per Eskilson daterat den 20 juni 1870 genomgick Palm en brunnskur i Bie då hans hälsa en längre tid varit mindre tillfredställande. (op. cit.,s. 166, not 22, s. 250). I målningen har konstnären avbildat sig själv stående med sitt skissblock.
Bie är beläget ca 1 mil norr om Katrineholm i Södermanland. Närliggande orter är Julita och Flodafors. Bie är idag en tätort men var ursprungligenen by som vid 1840-talet bestod av tio gårdar. Fyra av dessa omvandlades 1843 till bad- och kurort, då kallad Augustabad. Dr. Johan Olof Lagberg, den svenska vattenterapins fader, var den första i Sverige att nyttja denna behandling i Söderköping 1840.
Sedan 1870-talet återstår tre gårdar i Bie; Bie gästgivaregård (idag ägd av släkten Petterson), Bie Westergård (sedan 1854 ägd av släkten Anell) och Bie Östergård (sedan 1759 ägd av släkten Måsén).