Madeleine Pyk – en samling F769
258
267064

Per Wickenberg

(Sverige, 1812-1846)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 430 EUR
1 310 - 1 640 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Per Wickenberg
(Sverige, 1812-1846)

Landskap med vilande kossor

Signerad P. Wickenberg och daterad 1835. Duk uppklistrad på pannå 28 x 37 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i Oskar II samlingar, kat nr 432.

Formgivare

Representera på museerna i Linköping och Norrköping.