37
268725

Georg von Rosen

(Sverige, 1843-1923)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 800 - 2 250 EUR
1 900 - 2 370 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Georg von Rosen
(Sverige, 1843-1923)

"Sfinxen vid Gizeh"

Signerad G v Rosen och daterad -83. Pastell 33 x 37 cm.

Proveniens

Tidigare i direktör Ernst Davidsons samling, Stockholm.

Erik Wettergren, "Georg von Rosens konst", SAK, 1919, upptagen i katalogen under år 1883, sid 156-157.