383
265916

SKÅP, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerat. Gustavianskt.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 400 - 21 800 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris
190 000 SEK

Fanerat med jakaranda, rosenträ, valnöt, björk och lönn. Beslag av förgylld mässing. Under låda skåpdörr. Fronten med inlagd rosettupphängd porträttmedaljong omgiven av korslagda lagerfestonger. Sidor med bladrosett och geometriskt ramverk. Längd 51, bredd 33, höjd 74,5 cm. Nyckel medföljer.

Senare skiva.

Porträttmedaljongen med den unga mansfiguren återfinns på flera av Gottlieb Iwerssons möbler, bland annat på den av honom signerade byrån från 1780, som finns på Röhsska museet RKM 22-1940. På samma byrå återfinns även det för Gottlieb Iwersson typiska kraftigt skuggade lagerfestonger runt figurmedaljongen. Denna skuggning har uppnåtts genom att faneret har bränts i upphettad sand. En teknik som inte var särskilt vanlig i Sverige, men desto mer använd på kontinenten.