391
271910

BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 180 - 3 050 EUR
2 280 - 3 190 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Fanerad med fruktträ och valnöt. Skiva av röd kalksten. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Längd 79,5, bredd 44, höjd 77,5 cm. Nyckel medföljer.

Fanerskador, lagningar, övre låset ej ursprungligt.