398
256564

BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Gustaviansk.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Fanerad med jakaranda, alm och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Gustaf Foltiern No 1". Inläggningar av kannelyrer och korslagda ymnighetshorn. Längd 111, bredd 54, höjd 83 cm.

Fanerskador och fanerlagningar.