43
269605

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
175 000 SEK
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

Spanskt sommarlandskap

Svagt numrerad i nedre högra hörnet "24". Duk uppklistrad på pannå 18,5 x 24 cm.

Proveniens

Knut Hansson.
Bukowski Auktioner AB, auktion 378, "Höstauktionen", 9-12 november 1966, kat nr 2, avbildad i planschdelen.
Privatsamling (inköpt på auktionen ovan).

Göteborgs Konstmuseum, "Ivan Aguéli-utställningen", 1957 (utom katalogen).