431
246819

DAMARBETSBORD. Danmark, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med mahogny, inläggningar i björk, rotfaner, mässing, förgyllda mässingsdetaljer. Överdel med klaff, inredning med oval spegel med pärlstavsbård av mässing, ställbar platta, sex lådor med skjutbara lock, knoppar av ben. Underdel med hylla, sidor i form av lyror. Längd 69, bredd 59, höjd 123 cm.

Slitage, sprickor, mindre lagningar. Klaff med slagen front.