506
273433

AMPEL, för ett ljus. Frankrike/Mellaneuropa, 1800-talets första hälft.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Bisquitporslin, snidat förgyllt trä och förgylld brons. Skålformad litofani med figurscener. Snidade örnar. Höjd ca 55, diam 27 cm.

Trä med lagningar, bronskotte och rosett sekundära, senare kedjor.