509
262998

KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Stående bevingad karyatid på kvadratisk sockel. Dekor av lyror, medusahuvuden och Zeus åskviggar. Höjd 72 cm.

Ställvis bristningar, förgyllningen ställvis sliten, ljusmanschetter saknas.

Marie-France, L'heure le feu la lumière, Les bronzes du mobilier national 1800-1870, Edition Faton 2010, sid. 60, jämför snarlika bevingade kvinnofigurer på ett par appliquer som levererades till franska kejsarinnan 1809 till palatset Rohan i Strasbourg.