553
230751

MINIATYRBORDSUR. Frankrike, 1700-talets sista fjärdel. Louis XVI.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Förgylld och kallmålad brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn. Reliefdekor av lagergirlander. Attribut för trädgårdsskötsel. Kolonnformat postament uppbärande runt urhus med krönande urna. Vitemaljerad urtavla märkt "LE ROY A PARIS". (flertalet urmakare verksamma på 1700-talets andra hälft). Längd 15,5, höjd 23 cm. Nyckel medföljer.

Målning med slitage, smärre emaljnagg.