Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
592
273867

KATTSTATYETT, brons, Egypten, möjligen 22-30 dynastin, 945-332 f Kr.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris

Sittande katt med upprättstående öron varav ett med örhänge, tydligt markerade ögon, svans vikt runt höger sida om kroppen. Höjd 26 cm. Monterad på träsockel.

Slitage, anlöpningar, flagor, bristningar, ett hål. Senare sockel och öronring.

Proveniens

Ur ambassadör Lars von Celsings samling (1916-2009), sändebud i Kairo 1972.

"The Cat in Ancient Egypt", J. Malek, The British Museum press, London 1993, pp 100-105.