Arne Jones E1299
681
262546

PRESENTERFAT, av Heinrich Eickhoff, Hamburg -1698-1700. Barock.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Delvis förgyllt, runt med veckad kant och rikt driven och ciselerad dekor av putti, akantus samt blommor. Diam. 25,5 cm, vikt 214 g.

Proveniens

Sten Röings samling.