683
262551

PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Delvis förgyllt. Runt, med veckad kant samt driven och ciselerad dekor av granatäpplen och akantusblad. Diam. 28,5 cm, vikt 255 g.

Tilläggslista

Mitten av fatet med liten lagning.

Proveniens

Sten Röings samling.