685
267873

POKAL, av Stephan Gressel, Nürnberg (verksam 1602-1634).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Förgylld, hexagonal, konisk cuppa på fot. Höjd 22 cm, vikt 172 g.

Skaftet kompletterat, slitage.