691
262496

TERRIN, stämplar saknas, Östeuropa 1700-talets mitt.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Oval, på höga volutfötter. Dekor av raka knäckar och infattade minnesmedaljer, toppigt lock och parställda hänklar. Längd 22 cm.

Senare invändig förgyllning.

Proveniens

Sten Röings samling.