697
241273

GRÄDDSNÄCKA, av Lars Castman, Vimmerby 1760. Rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Invändigt förgylld, oval på fyra höga volutfötter, dekor av svängda knäckar, uppsvängt tumgrepp. Längd 15 cm, vikt 158 g.

Små lagningar vid fötternas fästen.

Ur en svensk privatsamling.