714
262499

SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Runda, delvis godronnerade, på tripodformad fot med svanar. På locket tupp. Stämplar även på locken. Höjd 27 cm, vikt totalt 1 668 g. (2).

Locken med obet. bucklor.