740
264910

BORDSSURTOUT, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
33 000 SEK

Oval, på fyra tassfötter med bladanfanger. Nollgaller och genombrutna flaskhållare med stansad bordyr. De större propparna med invändig förgyllning och blomma. Mittståndare med hänkel. Stämplar på alla lösa delar. Längd 28,5 cm, vikt utan flaskor 959 g.