Oval, på fyra tassfötter med bladanfanger. Nollgaller och genombrutna flaskhållare med stansad bordyr. De större propparna med invändig förgyllning och blomma. Mittståndare med hänkel. Stämplar på alla lösa delar. Längd 28,5 cm, vikt utan flaskor 959 g.