744
241356

KAROTT med LOCK, av Gustaf Folcker, Stockholm 1819.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 300 - 2 770 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Invändigt förgylld, rund med rakt svärtat trähandtag, locket med bladhölstrad ekollonknopp, stämplar även på locket. Undertill stämplat vapen för friherrliga ätten Ridderstolpe. Diam. 23 cm, vikt 1 592 g.

Ur en svensk privatsamling.