748
241353

SMÖRTINA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1827.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
875 - 1 050 EUR
922 - 1 110 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Invändigt förgylld, oval, runt livet räfflade tunnband, lock med hänkel och sprint. Stämplar även på locket. Längd 10 cm, vikt 222,5 g.

Ur en svensk privatsamling.