753
256921

BORDSPENDYL, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1844, urverk av G.W. Linderoth.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
64 000 SEK

Rektangulär sockel med avfasade hörn och bladbårder. Rektangulär överdel med en gjuten sittande Asklepiosfigur hållandes den Hippokratiska eden, rund urtavla av guld och emalj i blått vitt och grönt. Reliefdekor av konsoler, snäckor och blad. Höjd 36,5 cm. Nyckel finns.

Proveniens

Gåva till Oscar I:s livläkare Magnus Huss. Inropad på Bukowskis i början av 1900-talet av Ryttmästare Tham som gav klockan i lysningspresent till Dr. Wilhelm Schmidt och hans blivande hustru Emmy, därefter i arv till nuvarande ägare.

Stockholmssilver från 4 sekler, Nordiska Museet 1947.

Svenskt silversmide 1520-1850 del III, bild 592.