8
266915

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 700 - 18 000 EUR
16 500 - 18 800 USD
Klubbat pris
280 000 SEK
Bruno Liljefors
(Sverige, 1860-1939)

Svanar

Signerad Bruno Liljefors och daterad 1918. Duk 70,5 x 90,5 cm.

Proveniens

Tidigare i häradshövding Fredrik Lambert-Meullers samling.

Svenska Konstutställningen i Hamburg, Lübeck och Berlin 1926, kat nr 358.

Med dedikation: "Till Fredrik Lambert-Meuller, vännen Bruno Liljefors 1918".

Formgivare