Höstens Klassiska 565

127 föremål
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
477. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
479. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
480. SPEGEL, av Johan Åkerblad  (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
481. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
482. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
483. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
484. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1770-tal. Gustaviansk.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
486. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
491. APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
492. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
493. APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Nygotiska, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
499. LJUSKRONA, för tre ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
500. LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
82 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
501. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
502. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
503. AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
504. AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
505. AMPEL, för ett ljus. Nordeuropa, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
507. BORDSLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
508. KANDELABRAR, ett par, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
509. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
514. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, omkring år 1800.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
515. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
516. ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
517. LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling ( mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
519. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
521. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
522. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
523. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
525. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
526. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
527. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
528. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire,
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
529. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
533. VÄGGPENDYL, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1800). Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
535. VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
537. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris
225 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
540. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
541. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut.
Louis XVI.
541. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
542. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
543. BORDSPENDYL. Belgien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
544. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
546. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
547. BORDSPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829). Empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
548. BORDSPENDYL. "L Grognot a Paris" Frankrike. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
550. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Senare ur.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
556. BORDSUR. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
557. LYKTUR. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
559. JORD- OCH HIMMELSGLOB, av Anders Åkerman 1762.
Klubbat pris
380 000 SEK
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
560. PRAKTURNOR, två mycket snarlika. Älvdalen, cirka 1830. Karl Johan.
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
561. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
562. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
563. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
564. LJUSSTAKAR/CASOLETTER, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
565. LJUSSTAKAR, två snarlika. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
566. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
567. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
569. BREVPRESS. Älvdalen 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
570. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
572. SALTKAR, ett par, av Carl Fredrik Fast, Mariestad (1768-1783).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573. KNIVAR MED AGATSKAFT, sex stycken. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
574. TERRIN MED LOCK. Frankrike, 1740-tal. Louis XV.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
575. BORDSPLATEAU, Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
576. BORDSPLATEAU. Empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

259. Maria Miesenberger, "Reflection on the Presence of Time #2".
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK