Höstens Klassiska 565

27 föremål
652. SKÅL, majolika. Italien, 1600-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
653. APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
654. VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
655. FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
656. TOBAKSKRUS, ett par, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
657. TVÅLFODER, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 18/10 (17)52.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
658. FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
660. VAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 30/6 (17)72.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
662. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
663. SERVIS, 73 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
664. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
665. BRICKA/FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
666. POTPURRIURNA med LOCK, porslin. Troligen Meissen Marcolini, ca 1800.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
667. TALLRIK, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
669. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
670. ASIETTER, 12 stycken, samt TALLRIK, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
672. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
674. DESSERTTALLRIKAR, 18 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
679. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK