139
298236

Karl Axel Pehrson

(Sverige, 1921-2005)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 680 - 5 610 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Karl Axel Pehrson
(Sverige, 1921-2005)

"Mefoittisk äng"

Signerad K.A Pehrson. Utförd på 1970-talet. Duk 73 x 60 cm.

Formgivare

Karl Axel Pehrson, född i Örebro, var verksam som målare, grafiker och skulptör. Pehrson studerade bland annat vid Edwin Berggrens Målarskola i Stockholm, på Otte Skölds Målarskola samt vid Kungliga Konstakademin. Pehrson tillhörde också vad man brukar kalla ”1947 års män” som var en grupp konstnärer som ställde ut på Galleri ”Färg och Form” 1947 med titeln ”Ung konst”. Konstnärer som medverkade var bland annat Lennart Rodhe, Olle Bonniér, Pierre Olofsson, Randi Fisher, Olle Gill, Lage Lindell och Uno Vallman. Pehrsons motivkrets utmärks av fantasifulla växtmotiv. Han har även formgivit bland annat tygmönstret ”Delfinsk rörelse” och priset ”Guldbaggen” som Svenska Filminstitutet delar ut varje år.