242
293471

Juan Gris

(Spanien, 1887-1927)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Juan Gris
(Spanien, 1887-1927)

"Vieja Mujer"

Signerad Juan Gris. Utförd 1904-06. Tusch på papper 13 x 10 cm.

Proveniens

Alverez Larrazabel, Madrid (vars far köpte verket direkt från konstnären).
Enligt uppgift inköpt på Sotheby's, London, 1981.