Madeleine Pyk – en samling F769
245
279601

Fernando Cueto Amorsolo

(Filippinerna, 1892-1972)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 900 - 14 200 EUR
13 600 - 16 300 USD
Klubbat pris
360 000 SEK

Fernando Cueto Amorsolo
(Filippinerna, 1892-1972)

"Tvättscen"

Signerad F. Amorsolo och daterad 1953. Duk 60 x 76 cm.

Proveniens

Gåva till nuvarande ägares man i avskedsgåva vid pensionering, Svenska Tändsticksbolaget, Stockholm, omkring 1980.