Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
256
302154

Alexander Calder

(USA, 1898-1976)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
24 200 - 29 100 EUR
27 700 - 33 300 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Alexander Calder
(USA, 1898-1976)

"Specs"

Signerad Calder och daterad -74. Gouache 73 x 109 cm.

Proveniens

Perls Galleries, New York.

Certifikat från Perls Galleries, New York, medföljer målningen.

Formgivare