302
304348

Sybil Andrews

(Storbritannien, 1898-1992)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 610 - 7 480 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Sybil Andrews
(Storbritannien, 1898-1992)

"Steeplechasing"

Färglinoleumsnitt, 1930, signerad med blyerts 28/50. Bladstorlek 23,2 x 31,1 cm (tunt japanpapper).

Gulnad, små hål i övre hörnen. Monterad med lim i hörnen a tergo.

Tilläggslista

Upplaga 50/Edition 50.

Proveniens

Redfern Gallery, London.

Coppel SA. 10. White/Glenbow 10.