329
278042

Alberto Giacometti

(Schweiz, 1901-1966)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Alberto Giacometti
(Schweiz, 1901-1966)

Head of a Horse II (Tête de cheval II)

Litografi, 1954, signerad med blyerts 30/30. Utgiven av Maeght. 38 x 28 cm, bladstorlek 53,5 x 44 cm (Arches).

Svagt gulnad, svag missfärgning efter passepartout. Höger och vänster sida invikta (20 mm och 13 mm).

Proveniens

Karin Lindegren, Chef för Moderna Museet, Stockholm (1977-1979). Ständig sekreterare, och sedermera hedersledamot av Konstkademien, Stockholm.

Lust 18.