419
294107

JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Modell 1022, mahogny, skiva av valnöt, kantrad av buxbom. Rektangulärt med indragen mitt, i sargen tre lådor, draghandtag av mässing. Längd 130 cm, djup 60 cm, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage, skivan ojämnt blekt.