431
297522

JOSEF FRANK, byrå "Flora", Firma Svenskt Tenn.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Modell 1050, mahogny och tapetserad med floraplanscher ur Nordens flora av C A Lindman, tre lådor med draghandtag av mässing, kulfötter. Etikettsignerad Josef Frank 1965. Längd 132 cm, bredd 43 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.

Obetydligt slitage.