Arne Jones E1299
436
297530

JOSEF FRANK, skåp, Firma Svenskt Tenn, 1960-tal, modell 2237.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Klubbat pris
74 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tretton olika stora lådor av ek, valnöt och mahogny. Sidor och ovansida fanerade med amboinrot, benställningen av valnöt, draghandtag och knoppar av mässing. Höjd 132 cm, bredd 90 cm, djup 40 cm.

Obetydligt slitage.

Modellen formgiven år 1957.