Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
438
289536

JOSEF FRANK, bokhyllor, 3 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
56 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Tvådelade, underdelen med låda och ett dörrpar, överdelen med lösa hyllplan. Vit och grönlackerad, skiva och nyckelbricka i valnöt. Draghandtag av mässing. Vardera längd 100 djup 50 höjd 225 cm. Nyckel finns.

Slitage, nagg.(3) Nyckel finns.

Modellen formgiven år 1943, omarbetad år 1960.