498
291522

KULLMAN & LARSSON, matbord med åtta stolar, Baltiska utställningen 1914, jugend.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, bordet oktogonalt, med fasetterade, reliefdekorerade ben sammankopplade med palmettornament. Diameter 160 cm, två iläggsskivor à 50 cm medföljer, höjd 77,5 cm. Stolar med genombruten ryggbricka och med intarsiaornament.

Ett bordsben med spricka. Slitage och repor.

Baltiska utställningen, Malmö 1914.

Red. H. Fr Ahlström, "Officiell berättelse öfver Baltiska Utställningen i Malmö 1914", AB Malmö Boktryckeri, 1915. Möblemanget avbildat sid 479.